בִּטָּחוֹן תְּזוּנָתִי הוּא עִנְיָן לְמוּמְחִים

משרד הרווחה הציב את 'אשל' בחוד החנית של המיזם הלאומי לביטחון תזונתי. כי לפני כל היבט מגדרי, עדתי או קהילתי - יש לוודא, במיומנות וברגישות, שאיש בישראל לא יפגוש יותר את מצוקת הרעב

תרום עכשיו

המיזם הלאומי לביטחון תזונתי

ביטחון תזונתי – זו המשימה. 'אשל' ניצבת בחוד החנית של המיזם הלאומי לביטחון תזונתי, שהוכרז ע"י שר הרווחה. היעד: מיגור מצוקת הרעב במשפחות מצוקה, בכל המגזרים של האוכלוסיה הישראלית. המיזם יוצא לדרך ובמסגרתו תיושם תכנית פרטנית שגובשה תוך עבודת שטח מקיפה ומעמיקה. בשלב ראשון נכללים במיזם 48 ערים ורשויות שנבחרו בקפידה. 'אשל' מציבה בכל מחלקת-רווחה רכזת מוסמכת ומיומנת, להטמעת הפרויקט הלאומי. במוקד הפעילות: הענקת 'מטריה' תזונתית, אספקת מזון תוך כדי הפעלת סדנאות העצמה והדרכה לחילוץ מהמצוקה.

המיזם יוצא לדרך

'אשל' הגישה למדינת ישראל הצעה מפורטת של מתכונת לעשייה ממלכתית שתתמקד במיגור מצוקת הרעב. ההצעה, מבוססת על הניסיון העתיר שנרכש לאורך ארבעה עשורי עשייה יום-יומית בשטח, נבחנה ונבחרה ליישום – ועם תום כל שלבי ההיערכות וההכנות ההיקפיות, הכריז שר הרווחה מר חיים כץ בחודש פברואר 2017: יוצאים לדרך! מדינת ישראל משיקה את המיזם הלאומי לביטחון תזונתי.

שלושה שותפים למיזם: מדינת ישראל – משרד הרווחה, ארגון החסד כולל חב"ד – אשל ירושלים, וארגון "לקט ישראל". המתכונת תהיה חלוקת כרטיס-מזון נטען, שיאפשר למשפחות נזקקות לרכוש מזון ברשתות השיווק. התמיכה החודשית תהווה פלטפורמה, עליה יישענו תכניות העצמה וסדנאות הדרכה שילוו כל משפחה, עם תכנית עבודה פרטנית אישית שתצעיד את הבית לעצמאות כלכלית והשגת "ביטחון תזונתי" סדיר. כאמור, לאורך תקופת הליווי הפרטני, תזונת המשפחה מוגנת תחת מטריית המיזם ויינתן סיוע שיבטיח את כלכלת הבית.

'אשל' במחלקות הרווחה

אשל ירושלים מעבה את צוותי הרווחה בכל עיר בה מופעל המיזם – מציבה בתוך מחלקת הרווחה רכזת שעברה הכשרה מקיפה ותפקידה להטמיע את פעילות המיזם בעיר. לרשות צוותי הרווחה עומדת מערכת ממוחשבת ייעודית וחדשנית, המאפשרת אבחון יסודי ומקיף של נתוני משפחה, שקלול הכנסות, הוצאות ואפשרויות סיוע קיימות, הערכת פוטנציאל ע"י התייעלות ולבסוף בחירת אפיק סיוע אולטימטיבי הנכון ביותר לכל משפחה. עו"ס המשפחה מקבלת את הדו"ח המפורט, מגבשת תכנית התערבות פרטנית ופונה למשפחה – שבמקביל מתחילה לקבל סיוע מקיף הפותר באופן מיידי את המצוקה ומאפשר לה ללמוד את הנתונים ולהיכנס למסלול חדש בדרך לעתיד כלכלי בריא ואיתן.

האופק שנפתח בזכות המיזם החדש – קשה לתיאור: פתאום, אין צורך להמתין עד שמשפחה תפנה לעזרה. מערך הרווחה הממשלתי מסוגל לאבחן ולזהות באופן יזום מי בעיר זקוק לעזרה, ולפנות בצורה מכובדת, להציע את הסיוע אפילו אם המשפחה עצמה עדיין לא יזמה את הפנייה! בנוסף, תוך כדי הליך קליטת משפחה ובחינת זכאותה, מוודא הצוות הסוציאלי (באמצעות המערכת הייעודית) כי המשפחה זוכה למיצוי מלא של כל הזכויות האפשריות מגורמי הממשלה הרלוונטיים. שלא במפתיע הסתבר כי אחוז גבוה מהמשפחות הזכאיות להטבות ממשלתיות שונות – לא ידעו או שלא הצליחו לקבל את המגיע להן וכעת יוכלו לממש כראוי את זכויותיהם ולהקטין את ההוצאות החודשיות.

מה הסיוע שניתן למשפחה?

לאחר שלב מבחני הזכאות וקליטת המשפחה במיזם לביטחון תזונתי, המשפחה מקבלת כרטיס אישי (דמוי כרטיס אשראי), הנטען מידי חודש בסכום כסף המיועד לרכישת מזון. חלק חשוב בפרויקט הוא פיתוח התנהלות כלכלית עצמאית בריאה של המשפחה – ולפיכך המשפחה יוצאת לרכישת המזון הדרוש לבני הבית ובדומה לחווית הקנייה השגרתית משלמת בקופה עם כרטיס המיזם.

לרשות המשפחה עומדת מידי חודש יתרת רכישה בסך 500 ש"ח. מחצית מהסכום מיועד לקנייה החודשית של מוצרי מזון בסיסיים הגודשים את המזווה המשפחתי (אי אפשר לרכוש מוצרי-מותרות, אלכוהול או סיגריות בכרטיסי המיזם). המחצית השנייה, מיועדת לרכישת פירות, ירקות ומזון יבש (דוגמת קטניות, דגנים וכיו"ב).

בתקופת הפיילוט, נדהמו הצוותים הסוציאליים להיווכח ביכולת ההסתגלות המהירה של משפחות הלומדות לכלכל את צעדיהן בתבונה: לתכנן תקציב, לחלק את המשאבים הקיימים, לשלוט ולנהל את כלכלת הבית – בהדרכה וליווי של אנשי המיזם. אם תרצו, זהו עוד נופך ייחודי משלים ליתרונות אפיק הסיוע החדש שיצא לדרך, משנה לבלי הכר את כל מה שחשבת אי פעם על "חלוקת מזון".

נתוני המיזם לביטחון תזונתי

נכון להיום, מופעל המיזם לביטחון תזונתי בערים וברשויות המקומיות שנבחרו בקפידה על ידי משרד הרווחה (בדרך המשקפת את כל אריחי הפסיפס החברתי הישראלי): * אום אל פחם * אופקים  * אל-בטוף  * אלעד  * אריאל  * אשדוד * אשקלון * באר שבע * בית שמש * ביתר עילית  * בני ברק * בקה אל-גרביה * בת ים * ג'סר א-זרקא * דימונה * המועצה האיזורית לכיש * המועצה האיזורית נווה מדבר * חצור הגלילית * יבנה * ירוחם * ירושלים * כפר קאסם * כפר-מנדא * כרמיאל * לוד * לקיא * מגדל העמק * מודיעין עילית * מועצה אזורית גלבוע * מטה בנימין * מעלות תרשיחא * נהריה * נצרת * נצרת עילית * נתיבות * עכו * עמנואל * עספיא * עפולה * צפת * קרית גת * קרית ים * קרית מלאכי * רהט * רכסים * רמלה * שדרות * תל שבע

השאיפה היא להתרחב ולהקיף את המשפחות הנזקקות ביותר בכל רחבי הארץ.

לקריאה נוספת (פרסומים במדיה המקוונת)

http://www.davar1.co.il/54211/

http://www.mako.co.il/news-israel/local-q1_2017/Article-1b8b30430b73a51004.htm

http://news.walla.co.il/item/3040253

דיווח ב"רדיו דרום"